Цікавинки

Біологічні цікавинки
Невелика риба-куля має цікаву властивість. У мить небезпеки, коли до неї наближається хижак, вона набирає велику кількість води – утричі більшу за свій об’єм – і, роздуваючись, перетворюється на величезну колючу кулю.
У восьминога й кальмара щупальці замінюють ноги. Розташовані вони на голові, завдяки чому морських істот називають головоногими.
Велетенські розміри мають представники осетрових. На Каспії траплялись риби масою у тонну. Осетри бувають до 3 метрів завдовжки і масою 280 кілограмів.
Найбільша сучасна тварина – блакитний кит. Довжина цього велетня – 33 метри. А важить він більше, ніж п’ятдесят слонів – 150 тонн. Серце блакитного кита скорочується дев’ять разів на хвилину.

У морі мешкають електричні скати. Своєю електричною зброєю вони користуються у мить небезпеки. А людину ударом електричного струму можуть навіть “звалити з ніг”.
Людина хоч і “цар природи”, але не така швидка, сильна та прудка порівняно з іншими мешканцями нашої планети. Наприклад, стаєр пробігає за годи-ну понад 21 кілометр, лев та зебра здатні подолати за цей час 65 кілометрів. Дикий осел – 50-55, жирафа – 45-50. Антилопа, олень, кінь і навіть собака без особливого напруження обганяють будь-якого бігуна.
Якби людина мала такі здібності, як звичайний коник, вона б легко перескакувала через триповерховий будинок, а футбольне поле подолала б потрійним стрибком.
В іспанському місті Більбао збирається чимало вболівальників на чемпіонат країни серед… равликів, які змагаються у “швидкісному повзанні з вантажем“.
З серйозною проблемою зіткнулися працівники китайського зоопарку. Поразки у любовних іграх перетворили чарівну й спокійну шимпанзе Фейлі на агресора. Вона курить цигарки і плюється у відвідувачів. За словами директора зоопарку, своєю поведінкою шимпанзе наслідує відвідувачів. Причина трансформації поведінки тварини криється у її самотності, бо, маючи такий характер, вона не може знайти собі друга.
Відома звичка пінгвінів невідривно слідкувати за літаками у небі наштовхує на думку, що вони таким чином піддають свою рівновагу небезпеці, ризикуючи впасти на спину. Так це чи ні, намагалися довести американські зоологи. Вони дійшли висновку, що єдине, на що літаки провокують пінгвінів, – це відвертають увагу татусів-пінгвінів від висиджування яєць.
У тропічних лісах Центральної Америки біологи зробили відкриття: вони знайшли нову тварину з класу павукоподібних. Ця істота, обороняючись, використовує оцтову кислоту.
А у Китаї, нібито, знайдено невідомий науці вид жаби з бородою. Вона живе у гірських річках на висоті 2400 метрів. Ці жаби менші за звичайних, їхня шкіра без бородавок. Бороду мають тільки самці, у самок на язиці жовті плямки. Після спарювання борода у самців відвалюється, а плямки у самок зникають.
Шкаралупа страусових яєць настільки товста й міцна, що на ній може сміливо стояти людина. Такий незвичайний експеримент демонструють туристам на страусових фермах Африки. Цікаво, що гніздо –звичайну ямку – споруджує самець, а яйця в нього кладуть декілька самок.
Найбільші тигри належать до амурського або уссурійського підвиду. Довжина їхнього тіла сягає 280 сантиметрів, не враховуючи довжини хвоста (70-80 сантиметрів). Маса дорослого самця сягає 320 кілограмів. За таких розмірів уссурійський тигр є найбільшим звіром серед котячих.
Лише серед тигрів бенгальського підвиду трапляються особини з білим кольором основного фону забарвлення. Тобто вони мають чорні смуги на білому тлі, як зебри.

Короткі факти з біології:

Діаметр найменшої тваринної клітини 4 мкм.
Життєво важливих елементів 20.
Клітина складається на 60-95% з Н2О.
У молекулі ДНК кілька сотень генів.
Інсулін складається з 51 амінокислотних залишків.
Шлейден і Шванн сформулювали клітинну теорію в 1838г.
Термін «клітина» вперше вжив Р. Гук в 17в.
Карл Бер вивчав яйцеклітини.
Розмір бактерій 1-10 мкм.
З 1 кг. жиру виходить 1,1 кг Н2О.
Кожні добу утворюється і витрачається 60 кг. АТФ.
З Х-хромосомою пов’язано 150 генів.
Вагітність: 9 міс, 40 тиж., 266 ± 7 днів.
Одноклітинні виникли через 1 млрд. років, після зародження Землі.
 В океані  життя виникло 3,5 млрд. років тому.
У людини налічується більше 90 рудиментів.
 За 200 років вимерло 150 видів тварин, у т.ч. морська корова.
Океани і моря становлять 70,8% поверхні Землі.
Біомаса становить 2,423-1023 тонн. 97% рослин і 3% тварин.
Живої біомаси в Світовому океані в 1000 разів менше, ніж на суші. 42%
Е Сонця відбивається, 58% поглинається атмосферою і грунтом.
 Реакція крові слаболужна. В 1 мм з крові знаходиться 4-5 млн. еритроцитів.
Тривалість життя еритроцитів 100 — 130 днів.
В 1 мм крові знаходиться 6-8 тис. лейкоцитів.
В 1 мм3 крові 180-320 тис. тромбоцитів.
В організмі людини більше 400 лімфатичних вузлів.
В організмі людини 4,5-6 л. крові та 1-2 л. лімфи.
У скелеті людини більше 200 кісток.
У ротовій порожнині 9-10 тис. смакових цибулин.
Нюхова область становить 3 см2.
Вухо людини сприймає коливання 20-20 тис. гц.
Біомаса Землі 2,423 • 1023 тонн.
На суші 99,87%, в океані 0,13%. 0,1% hv перетворюється на S на суші. 0,04% hv перетворюється в 2 в океані.
Дихальний об’єм 500 см3 (мл). Додатковий обсяг 1500 см3. Резервний об’єм 1500 см3. Життєва ємність легенів = 3500 см3.
Обсяг шлунка = 3-5 л.
Довжина 12-й палої кишки 15-30 см.
Товстий кишечник 1-1,5 м.
70% маси тіла становить Н2О.
Добова потреба в Н2О 2-3 л.
У нирці людини 1 млн. нефронів.
150 л. первинної сечі на добу.
1,5 л. вторинної сечі на добу.

Життя на Землі вже існувала 3,4 млрд. Років тому, коли в атмосфері переважали вуглекислий газ і метан, і практично не було кисню. Такий висновок учені зробили, аналізуючи знайдені в Австралії скам’янілості. Вони виявилися мікроорганізмами, існуючими не за рахунок кисню, а за рахунок сірчистих сполук. Схожі на них сірчані бактерії і в наші дні мешкають в гейзерах, вулканах і гарячих джерелах.
Джерело: http://cikavi-fakty.com.ua/cikavi-fakti-z-biologiї/

Комментариев нет:

Отправить комментарий